Atatürk Ve Spora Verdiği Önem Hakkında Bilgi

Atatürk Ve Spora Verdiği Önem Hakkında Bilgi

Atatürk Ve Spora Verdiği Önem Hakkında Bilgi“Her çeşit spor faaliyetlerini, Türk gençliğinin milli terbiyesinin ana unsurlarından saymak lazımdır.” diyen Atatürk spora büyük önem vermiştir. O, sporun beden ve ruh sağlığı kadar bireyin ahlaki gelişimi için de gerekli olduğunu düşünerek her yaştan insanın spor yapmasını istemiştir. Bu arada kendisi de yüzme, kürek ve binicilik sporlarıyla ilgilenmiştir.

Atatürk’ün isteği doğrultusunda cumhuriyetimizin ilk yıllarından itibaren ülkemizde sporu yaygınlaştırmak üzere spor uzmanlarının ve öğretmenlerinin yetiştirilmesine öncelik verildi. Bu amaçla spor eğitimi almak üzere yurt dışına öğrenciler gönderildi. Bunu, Gazi Terbiye Enstitüsünde Beden Eğitimi Bölümünün açılması izledi. Atatürk, Türk sporunun uluslararası alanda temsil edilmesi için de çaba harcadı. Aşağıda onun bu konuya verdiği önemi gösteren bir olay anlatılmaktadır:

Türkiye İdman Cemiyetleri ittifakı ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ülkemizin 1924 Paris Olimpiyat Oyunlarına katılmasına karar vermişlerdi. Ancak her iki kurum da sporcularımızı olimpiyatlara götürecek maddi güce sahip değildi. Hükümetin de para sıkıntısı çektiği biliniyordu. Buna rağmen hükümet Atatürk’ün direktifiyle toplanarak olimpiyatlar için gereken paranın verilmesini kararlaştırmıştı. Kararnamenin altında Bakanlar Kurulu üyeleriyle birlikte toplantıya başkanlık eden Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal’in de imzası vardı.

Benzer Yazılar


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.