Kuşburnunun Faydaları Ve Zararları Nelerdir? Yetiştiriciliği Hakkında Bilgi

Kuşburnunun Faydaları Ve Zararları Nelerdir? Yetiştiriciliği Hakkında BilgiYabani gül, gül elması ya da itburnu olarak da bilinir. Gülgiller familyasından (Rosaceae) orman açıklıkları ve yol kenarlarında sıklıkla rastlanan yabani gülün (Rosa canina) meyvelerine verilen ad. Yüksekliği 1.5 ile 3.5 metre arasında değişen bu çalımsı görünüşlü bitkinin dikenli, sarkık dalları ve beyaz pembe renkli yalınkat çiçekleri vardır. Kuşburnu, tüylü çekirdekler içeren, ortalama 2 cm uzunluğunda kırmızı renkli oval biçimli bir meyvedir. C vitaminince zengin olan bu meyve ayrıca şeker, organik asitler ve tanenle birlikte az miktarda A vitamini de içerir. Yaygın biçimde marmelat yapılarak tüketilir. Halk arasında ishal tedavisinde yararlanılan kuşburnu kanı temizler, toksinlerin vücuttan atılmasında etkilidir. Meyvesi demlenerek, çay gibi kaynatılarak günde 3-4 fincan içilir.

Anadolu’da Rosa canina’nın yanısıra yabani olarak yetişen başka pekçok gül türünün meyvesi de ayırt edilmeksizin kuşburnu adıyla tüketilir. Bileşiminde bolca C vitamini, A-B1-B2-K-P ve mineraller, meyve asitleri, flavonlar, tanen, şeker, çekirdeklerde ise vanillin vardır. Besleyici, güçlendirici, hafif müshil, idrar söktürücü, bağışıklık sistemini güçlendirici özelliklerinin yanısıra kuşburnu soğuk algınlığı ve yüksek ateşe birebirdir. Genel olarak güçsüzlük ve yorgunluklara karşı, enfeksiyon ve gribe karşı bu doğal (ilaç) bitki ıhlamur ile birlikte alındığında içine 1 kaşık bal ve limon (az miktarda) ilave edilirse güzel bir sonuç elde edilir. Meleklerin hediyesi sayılan yabani gül iyileştirici gücüyle de popüler bir bitkidir. Yabani gül şarapları, Pers krallığında pek yaygındı. İran’dan çevreye yayılmış, her ülkede ozanlara esin kaynağı olmuştur.

Alman Şairi Rilke dizelerinde “Ey gül, saf çelişki kimsenin göz kapaklarına uyku olamamanın sevinci” pek bilinen ve sevilen yabani gül için yazılmış en güzel dizelerden biri olarak dünya edebiyatında yerini almıştır. Aslında Rosa caninalnın anlamı “köpekgülü” demektir, eski bir inanca göre köpekgülünün köklerinin kuduzu iyileştirdiği sanılırmış. Kuşburnu, doğal C vitamini içeren en değerli kaynaktır. Bu vitamine ihtiyaç duyulduğunda her zaman kullanılabilir. Enfeksiyonlara ve soğuk algınlığına karşı, bedenin savunma sistemlerini güçlendirir. Genel güçsüzlüklere ve yorgunluklara karşı kullanılabilir. Kabızlık ve hafif safrakesesi, böbrek ve mesane rahatsızlıklarında rahatlıklar sağlayabilir.

Genel olarak, bir tatlı kaşığı ince kıyılmış kuşburnu kabuğu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır, 15 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 23 bardak kuşburnu çayı tüketilebilir. Soğuk algınlığı ve gribe karşı, kuşburnu ve ıhlamur çiçeği çok ince kıyılarak eşit oranda karıştırılır. Bir tatlı kaşığı bitki, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır, 10 dakika demlendikten sonra süzülür. Balla tatlandırılıp içine biraz limon sıkılan çay, elden geldiğince sıcak olarak içilir. Çayırlık ve fundalıklarda sıkça karşılaştığımız kuşburnu özellikle ağustos-eylül aylarında meyveleri olgunlaştığında toplanır. Kurutmak için meyveler ortadan yarılır ve çekirdekleri çıkarıldıktan sonra kurumaya bırakılır. iyice kuruduktan sonra mutlaka hava almayan kaplarda biriktirilir ve kışın kullanılır. Kurutulan kuşburnu kesinlikle nemden korunmalıdır, aksi halde küflenen kuşburnu aflatoksin içerdiği için zararlı bir madde haline gelebilir. Türkiye ve Avrupa florasında en yaygın olan kuşburnu türü; Rosa canina’dır.


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yılan Sokmasında İlk Yardım Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi
Yılan Sokmasında İlk Yardım | Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi
Nörodermit Nedir Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi
Nörodermit Nedir? Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi
Ihlamur Nedir Nasıl Demlenir Faydaları, Zararları Ve Etkileri Nelerdir
Ihlamur Nedir? Nasıl Demlenir? Faydaları, Zararları Ve Etkileri Nelerdir?
Altıncı Hastalık Nedir Etkeni, Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi
Altıncı Hastalık Nedir? Etkeni, Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi
No Preview
Thomas Alva Edison Kimdir? Hayatı, İcatları Ve Sözleri | Neyi Buldu?
No Preview
Benjamin Franklin Kimdir? Hayatı, İcatları Ve Sözleri | Neyi Buldu?
No Preview
Jack London Kimdir? Hayatı, Eserleri Ve Sözleri Hakkında Bilgi
No Preview
Leonardo da Vinci Kimdir? Hayatı, Eserleri Ve Sözleri Hakkında Bilgi
Atletizm Nedir Kuralları Ve Dalları Nelerdir Hakkında Bilgi
Atletizm Nedir? Kuralları Ve Dalları Nelerdir? Hakkında Bilgi
Su Balesi Nedir Nasıl Yapılır Teknikleri Ve Kuralları Hakkında Bilgi
Su Balesi Nedir? Nasıl Yapılır? Teknikleri Ve Kuralları Hakkında Bilgi
Biyoteknoloji Nedir Olumlu Ve Olumsuz Yönleri Nelerdir
Biyoteknoloji Nedir? Olumlu Ve Olumsuz Yönleri Nelerdir?
İnsan Beyni Nasıl Düşünür, Çalışır - Karar Verir Hakkında Bilgi
İnsan Beyni Nasıl Düşünür, Çalışır – Karar Verir? Hakkında Bilgi
İnsan Gözü Nasıl Görür Gözlerimiz Hakkında Bilgiler
İnsan Gözü Nasıl Görür? Gözlerimiz Hakkında Bilgiler
Merkezi Sinir Sisteminin Yapısı ve işlevleri Nelerdir Hakkında Bilgi
Merkezi Sinir Sisteminin Yapısı ve işlevleri Nelerdir? Hakkında Bilgi
Mol Kütlesi Nasıl Hesaplanır Hesaplama Yöntemleri Konu Anlatımı
Mol Kütlesi Nasıl Hesaplanır? Hesaplama Yöntemleri | Konu Anlatımı
Mustafa Kemal Atatürk'ün Doğumu, Ailesi, Çocukluğu Ve Ölümü
Mustafa Kemal Atatürk’ün Doğumu, Ailesi, Çocukluğu Ve Ölümü
19. Yüzyılın Sonlarında Osmanlı Devleti Hakkında Bilgi Konu Anlatımı
19. Yüzyılın Sonlarında Osmanlı Devleti Hakkında Bilgi | Konu Anlatımı
Atatürk'ün Eğitim Ve Öğrenim Hayatı Hakkında Bilgi Konu Anlatımı
Atatürk’ün Eğitim Ve Öğrenim Hayatı Hakkında Bilgi | Konu Anlatımı