Boğmaca Hastalığı Nedir? Nasıl Anlaşılır? Ne İyi Gelir? Belirtileri Ve Tedavisi

Boğmaca Hastalığı Nedir? Nasıl Anlaşılır? Ne İyi Gelir? Belirtileri Ve TedavisiBoğmaca (pertussis) uzun süren, bir bakteri türünden kaynaklanan ve yeni doğanlarla bebeklerde ölümcül olabilen bir hastalıktır. Boğmaca havadan gelen damlacıklarla bulaşır. Hastalık özellikle ana okulu yaşındaki çocuklar arasında salgın şeklinde yayılabilir, ama yetişkinlerde görüldüğü de olur. Hastalığın bulaşmasından bir ila üç hafta sonra çocukta nezle ve öksürüklü, sıradan bir soğuk algınlığı baş gösterir ve yaklaşık iki hafta sürer. Bu, hastalığın en bulaşıcı olduğu aşamadır. Daha sonra tipik, kesik kesik öksürüklerle (intermittan öksürük) kendini gösteren, özellikle geceleri şiddetlenen öksürük krizleri başlar.

Öksürük krizinin sonunda çocuk işitilebilir bir şekilde havayı içine çeker; bu, kulağa çığlık atma gibi gelen bir sestir. Bazen çocuğun yüzü morarır ve çocuk koyu balgam kusar. Gözleri yaşarır ve kızarır. Öksürük nöbetlerinin arasında çocuk kendini oldukça iyi hisseder. Bebekler öksürüklerin arasında havayı içine çekemez, bu yüzden onlarda nefesin kesilmesi (apne) riski vardır. Bu nedenle boğmaca hastası bebeklerin hastanede tedavi görmesi gerekir. Öksürük nöbetleri çocuğa iki ila altı hafta boyunca eziyet çektirdikten sonra zayıflamaya başlar ve bu arada bulaşma tehlikesi de azalır. İki hafta daha geçtikten sonra boğmaca atlatılmış demektir. Ancak, özellikle aşırı fiziksel faaliyet sırasında ya da çocuk üşütürse, öksürük nöbetleri ilerleyen aylar boyunca tekrarlayabilir.

Çocuğunuzun bir boğmaca hastalığını atlatması, yaşam boyu bu hastalıktan korunacağı anlamına gelmez. Bebeklerde boğmacaya karşı doğuştan gelen, anneden geçen koruyucu antikorlar bulunmaz. Ancak altıncı haftadan itibaren boğmacaya karşı aşılanabilirler. Ne yazık ki, pek çok anne baba aşının yan etkilerinden çekinerek bu fırsatı değerlendirmez. Oysa günümüzde kullanılan aşıların eskiye göre çok daha az yan etkisi vardır.

En Sık Görülen Belirtiler: 1) Sıradan soğuk algınlığı belirtilerinin görüldüğü, yaklaşık iki hafta süren ön aşama 2) Genellikle öksürüğün başlamasından iki üç hafta sonra, çocuğun havayı içine çekişinin açıkça duyulabildiği, şiddetli öksürük

Doktora Gitmek Gerekir mi: Boğmacanın ilk aşamalarında teşhisi zordur. Çocuğunuzda boğmaca olduğundan şüpheleniyorsanız ya da çocuğunuz bir haftadan uzun bir süredir öksürüyor ve iyileşme belirtisi göstermiyorsa, hemen doktora başvurmalısınız.

Doktorunuzun Yapabilecekleri: Hastalığın erken aşamalarında doktor burun ve boğaz sürüntüsü alarak teşhisi kesinleştirebilir. Antibiyotik (eritromisin) almaya erken başlamak gerekir: Antibiyotikler ancak ilk iki hafta içinde bakterileri öldürerek hastalık süresini kısaltabilir ve bulaşma riskini azaltır. Oksürük nöbetleri başladıysa antibiyotikler artık etkisiz kalacaktır, çünkü bunlar sadece bakterilerle mücadele eder. Oysa öksürüğe neden olan, bakterilerin metabolizma süreçlerinin ürünleridir ve bunlara karşı henüz bir ilaç geliştirilmemiştir. Doktor aşağıda tarif edilen türden, öksürüğü hafifletici önlemler önerecektir.

Öksürük kesici ilaçlar pek işe yaramaz. Boğmaca hastalarıyla teması olmuş bebeklerde, doktor koruyucu tedavi olarak antibiyotik kullanılmasını önerecektir. Boğmacalı çocuklara antibiyotik tedavisi uygulanmıyorsa, dört ila altı haftalık öksürme dönemi boyunca, hastalığa karşı korunmayan çocuk ve yetişkinlerden uzak tutulmaları gerekir. Genel olarak, doktor izin verinceye kadar çocuğunuz okula ya da ana okuluna gitmemelidir.

Sizin Yapabilecekleriniz: Öksürük nöbeti tuttuğunda çocuğunuza dik oturtun, başı hafifçe öne eğik olsun. Kusma olasılığını dikkate alarak, önüne bir kova yerleştirin. Çocuğunuzun bolca sıvı içmesine özen gösterin. Bir öksürük nöbetini, öksürüksüz bir dönem takip edecektir. Bu zamanı çocuğunuza bir şeyler yedirmek ya da bebeğinizi beslemek için kullanın. Hava değişikliğinin çocuğunuza iyi gelip gelmeyeceğini deneyerek görebilirsiniz. Vakaların yaklaşık yarısında dağlarda bir gün geçirmek öksürük nöbetlerini hafifletir. Yaşadığınız yerin yakınlarında dağ yoksa, şarap ya da biranın mayalandığı bir mahzene günlük bir ziyaret düzenlemeyi düşünebilirsiniz.

Homeopati: Destekleyici tedavi olarak çocuğunuza günde üç kez beş globuli Cuprum metallicum D6 verebilirsiniz.

Komplikasyonlar: Nadir vakalarda akciğer iltihabı gelişebilir. Altı aylıktan küçük bebeklerde oksijen eksikliğine bağlı beyin hasarı tehlikesi vardır.


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yılan Sokmasında İlk Yardım Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi
Yılan Sokmasında İlk Yardım | Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi
Nörodermit Nedir Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi
Nörodermit Nedir? Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi
Ihlamur Nedir Nasıl Demlenir Faydaları, Zararları Ve Etkileri Nelerdir
Ihlamur Nedir? Nasıl Demlenir? Faydaları, Zararları Ve Etkileri Nelerdir?
Altıncı Hastalık Nedir Etkeni, Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi
Altıncı Hastalık Nedir? Etkeni, Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi
Isaac Newton Kimdir Hayatı, Sözleri Ve Buluşları Neyi İcat Etti
Isaac Newton Kimdir? Hayatı, Sözleri Ve Buluşları | Neyi İcat Etti?
Hans Christian Andersen Kimdir Hayatı, Sözleri Ve Masalları
Hans Christian Andersen Kimdir? Hayatı, Sözleri Ve Masalları
Salvador Dali Kimdir Hayatı, Eserleri Ve Sözleri
Salvador Dali Kimdir? Hayatı, Eserleri Ve Sözleri
Edward Jenner Kimdir Çiçek Aşısını Nasıl Buldu Hakkında Bilgi
Edward Jenner Kimdir? Çiçek Aşısını Nasıl Buldu? Hakkında Bilgi
Atletizm Nedir Kuralları Ve Dalları Nelerdir Hakkında Bilgi
Atletizm Nedir? Kuralları Ve Dalları Nelerdir? Hakkında Bilgi
Su Balesi Nedir Nasıl Yapılır Teknikleri Ve Kuralları Hakkında Bilgi
Su Balesi Nedir? Nasıl Yapılır? Teknikleri Ve Kuralları Hakkında Bilgi
Biyoteknoloji Nedir Olumlu Ve Olumsuz Yönleri Nelerdir
Biyoteknoloji Nedir? Olumlu Ve Olumsuz Yönleri Nelerdir?
İnsan Beyni Nasıl Düşünür, Çalışır - Karar Verir Hakkında Bilgi
İnsan Beyni Nasıl Düşünür, Çalışır – Karar Verir? Hakkında Bilgi
İnsan Gözü Nasıl Görür Gözlerimiz Hakkında Bilgiler
İnsan Gözü Nasıl Görür? Gözlerimiz Hakkında Bilgiler
Merkezi Sinir Sisteminin Yapısı ve işlevleri Nelerdir Hakkında Bilgi
Merkezi Sinir Sisteminin Yapısı ve işlevleri Nelerdir? Hakkında Bilgi
Mol Kütlesi Nasıl Hesaplanır Hesaplama Yöntemleri Konu Anlatımı
Mol Kütlesi Nasıl Hesaplanır? Hesaplama Yöntemleri | Konu Anlatımı
Mustafa Kemal Atatürk'ün Doğumu, Ailesi, Çocukluğu Ve Ölümü
Mustafa Kemal Atatürk’ün Doğumu, Ailesi, Çocukluğu Ve Ölümü
19. Yüzyılın Sonlarında Osmanlı Devleti Hakkında Bilgi Konu Anlatımı
19. Yüzyılın Sonlarında Osmanlı Devleti Hakkında Bilgi | Konu Anlatımı
Atatürk'ün Eğitim Ve Öğrenim Hayatı Hakkında Bilgi Konu Anlatımı
Atatürk’ün Eğitim Ve Öğrenim Hayatı Hakkında Bilgi | Konu Anlatımı