Gelişimsel Kalça Çıkığı (Displazisi) Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi

En Sık Görülen Belirtiler: Bacakları ayırırken güçlük çekmek Bebeğin poposundaki kıvrımların en üstte olanlarının farklı yükseklikte olması

Gelişimsel Kalça Çıkığı (Displazisi) Nedir Belirtileri Ve TedavisiYeni doğanlarda yüzde iki ila dört oranında görülen gelişimsel kalça displazisi en sık karşılaşılan doğuştan gelen iskelet sorunudur. Kalça eklemlerinin bu hatalı oluşumu bazı ailelerde daha sık görülür, yani kalıtımsaldır. Bu sorun kız bebeklerde erkek bebeklerden daha sık ortaya çıkar. Diğer risk faktörleri olarak doğum esnasında bebeğin makat geliş pozisyonunda olması ve hamilelik sırasında rahimdeki sıkışmalar sayılabilir. Uyluk kemiğinin femur başı adı verilen küresel üst kısmı, leğen kemiğindeki yarı küre biçiminde bir girinti olan asetabuluma yerleşir. Bu asatebulum yeterince oluşmamışsa, yani fazla yassıysa, gelişimsel kalça displazisi meydana gelir.

Uyluk kemiğinin başı bu fazla yassı leğen kemiği çukurunda tutunamaz. Uyluk kemiği leğen kemiğinden tamamen dışarı kayarsa, bir kalça çıkığı söz konusudur. Kalça displazisi ya da çıkığının bir çocuk doktoru ya da ortopedist tarafından, özenli bir muayene sonucunda olabildiğince erken teşhis edilmesi önemlidir. Tanı konulurken ultrason muayenesi (kalça ultrasonografisi) de yapılacaktır. Ultrason taraması 1996 yılından beri Almanya’da doğumu takip eden üçüncü ve onuncu gün arasında yapılan kontrol muayenelerinin bir parçasıdır. Kontrol muayeneleri dördüncü ve altıncı hafta arasında tekrarlanır.

Zamanında teşhis edilen ve düzenli bir şekilde tedavisi yapılan kalça displazisi gayet güzel iyileşir. Bu nedenle her yeni doğanın doğumu takip eden ilk günlerde bir çocuk doktoru ya da ortopedist tarafından muayene edilmesi gerekir. Bu muayenede kalçanın hareket yeteneği ölçülür. Bebek dördüncü haftadan itibaren tek taraflı ya da çift taraflı olarak bacaklarını ayırmakta zorlanıyorsa, kalça ekleminde bir sorun olduğundan şüphelenilebilir.

Yeni doğanlarda bir kalça sorunu olsa bile bu hareketliliği engellemez, çünkü kalça henüz yumuşak ve dengesizdir. Anne baba bebeğin altını değiştirirken bir ya da her iki baldırı yana açmakta zorlanıyorsa, kalça displazisinden şüphelenmelidir. Bazen bebeğin poposunun iki yarısındaki kıvrımların farklı yüksekliklerde olması da dikkatlerini bu soruna çekebilir.

Kalça displazisi fark edilmez ya da tedavi olmazsa, kalça eklemleri zamanından önce aşınır ve kişi daha yirmi yaşındayken sancılı bir artroz gelişebilir. Kalça displazisinin tedavisinde pavlik bandajı başarıyla kullanılır. Bu bandaj yeni doğanın ya da süt çocuğunun bacaklarını sağlıklı bir bebeğin kalça eklemlerinin doğumdan önce rahmin içinde aldığı normal konumda tutar.

Pavlik bandajıyla bebeğin baldırları kalça eklemi noktasında yerden 90 ila 100 derecelik bir açı oluşturacak şekilde kıvrılır. Bacakların arasında bebek bezi için yeterince yer kalır. Doğum öncesi için normal olan bu konumda kalça eldeminin başı leğen kemiği çukurunun tam ortasında durur ve fazla yassı olan, henüz tam oluşmamış leğen kemiği doğal yoldan gelişimini tamamlayabilir.

Doktora Gitmek Gerekir mi? Lütfen kalçada hatalı bir oluşuma işaret eden en ufak bir şüphe ya da ailede bu doğrultuda kalıtımsal bir eğilim varsa doktora başvurun. Yeni doğana kalça displazisi muayenesi yapılmadıysa, çocuk doktoru en geç dört ila altıncı hafta arasındaki koruyucu muayenede bu araştırmayı gerçekleştirsin. Her yeni doğan, ikinci ve üçüncü koruyucu muayene sırasında bir çocuk doktoru ya da ortopedist tarafından kalça ultrasonografisinden geçirilmelidir.

Pavlik Bandajı: Pavlik bandajı kalça kemikleri normal biçimlerini alıncaya kadar gece gündüz takılmalıdır. Genellikle bu süre çocuğun hafta sayısı ikiyle çarpılarak bulunur, yani dört haftalık bir bebek yaklaşık sekiz hafta boyunca bandajı takacaktır.

Sizin Yapabilecekleriniz:  Bebeğinizin sürekli olarak pavlik bandajı takmasına özen gösterin. Her gün en az 23 saat ve bebek bezinin altında olduğu bütün süre boyunca bandajı gece gündüz takması şarttır. Bandaj bebeğin canını acıtmaz ve biraz alıştırma yaptıktan sonra, çıkarılıp takılması da sorun olmayacaktır. Lütfen doktorunuzun iyileşme sürecini tam olarak takip edebilmesi için, kontrol randevularına düzenli olarak gitmeyi ihmal etmeyin.


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yılan Sokmasında İlk Yardım Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi
Yılan Sokmasında İlk Yardım | Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi
Nörodermit Nedir Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi
Nörodermit Nedir? Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi
Ihlamur Nedir Nasıl Demlenir Faydaları, Zararları Ve Etkileri Nelerdir
Ihlamur Nedir? Nasıl Demlenir? Faydaları, Zararları Ve Etkileri Nelerdir?
Altıncı Hastalık Nedir Etkeni, Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi
Altıncı Hastalık Nedir? Etkeni, Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi
Isaac Newton Kimdir Hayatı, Sözleri Ve Buluşları Neyi İcat Etti
Isaac Newton Kimdir? Hayatı, Sözleri Ve Buluşları | Neyi İcat Etti?
Hans Christian Andersen Kimdir Hayatı, Sözleri Ve Masalları
Hans Christian Andersen Kimdir? Hayatı, Sözleri Ve Masalları
Salvador Dali Kimdir Hayatı, Eserleri Ve Sözleri
Salvador Dali Kimdir? Hayatı, Eserleri Ve Sözleri
Edward Jenner Kimdir Çiçek Aşısını Nasıl Buldu Hakkında Bilgi
Edward Jenner Kimdir? Çiçek Aşısını Nasıl Buldu? Hakkında Bilgi
Atletizm Nedir Kuralları Ve Dalları Nelerdir Hakkında Bilgi
Atletizm Nedir? Kuralları Ve Dalları Nelerdir? Hakkında Bilgi
Su Balesi Nedir Nasıl Yapılır Teknikleri Ve Kuralları Hakkında Bilgi
Su Balesi Nedir? Nasıl Yapılır? Teknikleri Ve Kuralları Hakkında Bilgi
Biyoteknoloji Nedir Olumlu Ve Olumsuz Yönleri Nelerdir
Biyoteknoloji Nedir? Olumlu Ve Olumsuz Yönleri Nelerdir?
İnsan Beyni Nasıl Düşünür, Çalışır - Karar Verir Hakkında Bilgi
İnsan Beyni Nasıl Düşünür, Çalışır – Karar Verir? Hakkında Bilgi
İnsan Gözü Nasıl Görür Gözlerimiz Hakkında Bilgiler
İnsan Gözü Nasıl Görür? Gözlerimiz Hakkında Bilgiler
Merkezi Sinir Sisteminin Yapısı ve işlevleri Nelerdir Hakkında Bilgi
Merkezi Sinir Sisteminin Yapısı ve işlevleri Nelerdir? Hakkında Bilgi
Mol Kütlesi Nasıl Hesaplanır Hesaplama Yöntemleri Konu Anlatımı
Mol Kütlesi Nasıl Hesaplanır? Hesaplama Yöntemleri | Konu Anlatımı
Mustafa Kemal Atatürk'ün Doğumu, Ailesi, Çocukluğu Ve Ölümü
Mustafa Kemal Atatürk’ün Doğumu, Ailesi, Çocukluğu Ve Ölümü
19. Yüzyılın Sonlarında Osmanlı Devleti Hakkında Bilgi Konu Anlatımı
19. Yüzyılın Sonlarında Osmanlı Devleti Hakkında Bilgi | Konu Anlatımı
Atatürk'ün Eğitim Ve Öğrenim Hayatı Hakkında Bilgi Konu Anlatımı
Atatürk’ün Eğitim Ve Öğrenim Hayatı Hakkında Bilgi | Konu Anlatımı