Telbine Nedir? Telbine Çorbasının Faydaları Nelerdir?

Telbine Nedir Telbine Çorbasının Faydaları NelerdirTelbine, un veya kepekten yapılan, içine bal veya süt konulan bir çorbadır. Beyazlıkta ve incelikte süte (leben’e) benzediği için telbine denilmiştir. Bazılarına göre de içine süt katıldığı için bu adı almıştır.'” Bu gıda, yumuşak ve pişkin olduğu, katı ve çiğ olmadığı için hastalığa faydalıdır. Telbinenin değerini anlamak için arpa suyunun değerini bilmek gerekir. Telbine arpa suyundan daha üstündür. Telbine ile arpa suyu arasındaki fark, arpa suyunun arpa öğütülmeden; telbinenin ise arpanın öğütülerek pişirilmesidir. Telbine, öğütülmek suretiyle arpa özelliğini yitirdiğinden dolayı arpadan daha faydalıdır.

Hz. Aişe’den(nanha)’dan rivayet edilmiştir: “Resulullah’ın, `Dibine, hastanın kalbini dinlendirir ve hüznün bir kısmını giderir’ dediğini işittim.” Hadiste geçen kalb (filâ.d) ile kastın “midenin başı” olduğu söylenmiştir. Hz. Aişe’den (Lanha) rivayet edildiğine göre, o telbine yapılmasını emrediyor ve şöyle diyordu:

“Peygamber(sav), ‘Size çok öfkeli kimse için faydalı telbine çorbasını tavsiye ederim’ diyordu. Rivayet edildiğine göre Hz. Alşe(nanha), aileden birisi vefat ettiği zaman kadınları toplar, onlara bir çömlek telbine pişirmelerini emreder. Çorba pişirilince, “Bundan yiyiniz” derdi.'”

Benzer Yazılar


24 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.